EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Maksimum Iletken Çalışma Sıcaklığında Izolasyon Direnci Testi

Genel olarak izolasyon malzemelerinin performansı, bu malzemelerin çalışma durumundaki sıcaklığına bağlıdır. Çalışma sıcaklığı yükseldikçe, kimyasal bozulma ihtimali yükselmekte ve bu durum izolasyon malzemesinin ömrünü kısaltmaktadır. Uzun süreli kullanım ihtiyacı varsa, çalışma sıcaklığını en düşük değerlerde tutmak gerekmektedir. Bu yüzden izolasyon için beklenen kullanım ömrü üzerinde güvenli bir çalışma bekleniyorsa, bunu sağlayacak sıcaklık limitlerinin belirlenmesi önemli olmaktadır.

Bir iletkenin direncini etkileyen faktörler arasında sıcaklık da bulunmaktadır. Bir iletkenin direnci, sıcaklığa bağlı olarak yükselebilir veya düşebilir. İletken maddelerin sıcaklığa bağlı değişimi belli bir katsayıya göre gerçekleşir.

İletken tellerin birbirlerine temas etmelerini önlemek, bu şekilde kısa devre yapmasını engellemek ve kabloları dış faktörlerden korumak amacı ile izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. İzolasyon için kullanılan malzemenin çeşidine bağlı olarak da izolasyon özellikleri değişir. Sistemin güvenliğini sağlamak ve insanların can güvenliğini korumak için kabloların izole edilmesi kritik önem taşımaktadır. Kablonun kullanacağı yere göre farklı izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır.

İzolasyonun gücünü kıran faktörler arasında sıcaklık da bulunmaktadır. Değişken sıcaklık koşulları kabloda sertleşmelere, kırılmalara ve kablo kullanım süresinin düşmesine neden olabilir.

Yetkili laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilen elektriksel test çalışmaları arasında maksimum iletken çalışma sıcaklığında izolasyon direnci testi de bulunmaktadır.

Ortam sıcaklığında izolasyon direnç testi yapılırken, uçlarından damarlar çıkartılan kablo, ortam sıcaklığında olan suyun içinde bir saat kadar bekletilir. Arkasından kabloya en fazla beş dakika 80 ile 500 volt arasında doğru akım uygulanarak stabil bir sonuç elde edilinceye kadar ölçüm yapılır. Maksimum iletken çalışma sıcaklığında izolasyon direncinde de aynı yöntem uygulanır, ancak tek fark kablonun maksimum iletken çalışma sıcaklığının artı eksi iki derece aralığında suya daldırılmasıdır.