EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Araç Içi Ürün Testleri

Otomobil aksesuarları ya da araç içi ürünler çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu kapsamda en dikkat çeken araç içi ürünler ses, görüntü ve müzik sistemlerinden, telefon kitlerine, koltuk döşemelerinden bebek koltuklarına kadar uzanan farklı ürünlerdir. Vakumlu bardak tutucuları, kolçaklar, sürücüler için bel yastıkları, yolcular için boyunluklar, kaymaz torpido pedleri, daha geniş görüş imkanı veren mercekli aynalar, çakmak soketleri, USB çıkışlı çakmaklık çoklayıcıları, koltuk kılıfları, cam rüzgarlıkları ve daha birçok araç içi ürünler, bu ürünleri üreten firmalar açısından tekstil sektörünü, kumaş sektörünü, elektronik sektörünü ve daha bir dizi sektörü ilgilendirmektedir.

Araç için ürün testleri, esas olarak bu ürünleri üreten firmaların tabi oldukları yasal düzenlemeler, yerli ve yabancı standartlar ve güvenlik kriterleri dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Bu testlerin amacı bir yandan sürüş güveliğini tehlikeye atmayacak özellikte olduklarını tespit etmek, bir yandan da yanma, patlama ve benzeri nedenlerle kulanımları sırasında insan sağlığı ve mal güvenliği açısından bir risk teşkil etmediklerini belirlemektir.

Örneğin son yıllarda navigasyon cihazları son derece yaygın kullanılmaktadır ve ulaşımda çok hızlı ve pratik öneriler sunmaktadır. Ancak direksiyondaki kişinin dikkatinin dağılmaması ve trafikte kaza riski yaratılmaması için bu cihazların en uygun yere ve en rahat kullanılacak şekilde yerleşetirilmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak üzere manyetik telefon tutucular üretilmektedir. Ancak bu tutucuların hem yerleştirildikleri noktada aracın döşemesine zarar vermediği hem de beklenen pratik kullanım imkanını sağladığı, araç içi ürün testleri ile tespit edilmektedir.

Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde araç içi ürün testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak ÖSAS akreditasyon kuruluşundan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.