EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Soğuk Ortam Testleri

Bütün çekme ve basma testlerinde sıcak ve soğuk test kabinlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Otomotiv sektöründe, beyaz eşya sektöründe, aluminyum ve diğer metallerle yapılan üretimlerde, kablo üretiminde ve plastik malzemelerin üretiminde soğuk ortam testleri yapılmaktadır.

Soğuk ortam testlerinin yapıldığı soğuk test kabinlerinde ısı izolasyonu sağlanmıştır ve sıcaklık hassasiyeti bu kabinlerde artı eksi 1 derecedir. Kabinlerin iç gövdesi ve dış yüzeyi paslanmaz çelikten üretilmiştir. Bu kabinlerin içinde özel test aparatları bulunmaktadır.

Soğuk ortam testlerine, yukarıda örnek olarak verilen sektörlerde ve üretim alanlarında kullanılan malzemenin veya bitmiş ürünün soğuk iklim koşullarına bağlı olarak davranış şekilleri tespit edilmektedir. Söz konusu ürünlerin belli bir düşük sıcaklık derecesinde fonksiyonelliğinin kaybetmemesi ve beklendiği şekilde çalışması beklenmektedir.

Test ve muayene kuruluşlarının bünyesinde bulunan soğuk test kabinleri, çekme ve basma testleri için soğuk ortam sağlamaktadır ve birçok üretim alanında kullanılmaktadır.

Çekme testleri, üretimde kullanılan malzemelerin mekanik özelliklerini tespit etmek amacı ile yaygın olarak yapılmaktadır. Bu testlerde bir malzemenin statik ve yavaş uygulanan bir yüke karşı mukavemeti ölçülmektedir. Test sırasında test örneğine bir kuvvet uygulanarak malzemedeki uzama miktarı ölçülmekte ve bu ölçülen uzama ve yük değerleri esas alınarak gerilim eğrisi çıkarılmaktadır.  Bu testlerin soğuk ortamda yapılması ile malzemenin istenilen düşük sıcaklıklarda mukavemeti, rijitliği ve sünekliği tespit edilmektedir.

Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde soğuk ortam testleri de yapmaktadır.

Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak ÖSAS akreditasyon kuruluşundan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.