EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Isı Baskısı Ölçümleri

Ofislerde ve üretim tesislerinde maksimum iş güvenliğinin ve verimliliğin sağlanması amacıyla, termal konforun sağlanmasına ve ergonomiye büyük önem verilmektedir. Çalışanların çalışma alanları ve çevreleri, yapılan işin koşulları bakımından uyumlu olmak zorundadır. Çalışanların yaptıkları iş, kullandıkları iş aletleri ve iş çevresi ile uyumlu olmadığı takdirde, faaliyetler her zaman için potansiyel tehlikeler içermektedir. Termal konfor ve ergonomi çalışmaları ile amaçlanan, çalışanların yaralanma ve sakat kalma riskini en aza indirmek ve çalışanlardan en yüksek verimi almaktır.

Özellikle ofislerde yaşanan iş kazaları, inşaat, metal veya maden sektöründe yaşanan kazalara göre daha düşük risk taşısa da önemli olan iş kazalarının büyük veya küçük olması değil, çalışan sağlığına verilen önemdir. Günümüzde ofislerde meydana gelen meslek hastalıklarının sayısı küçümsenecek gibi değildir.

Neticede işletmelerde üretim tesislerinde çalışanların olsun, ofis ortamına çalışanların olsun, kaynağı her ne olursa olsun kişisel mazruziyetlerinin önlenmesi gerekmektedir. Bu maruziyetler içinde topluca termal konfor olarak nitelenen sıcaklık, nem ve hava akımı koşulları da bulunmaktadır. Çalışma ortamında iç hava kalitesi, çalışanların sağlığı ve verimi ile doğrudan ilişkilidir. Çalışanlar esas olarak günün en az sekiz saatini bu ortamlarda geçirmektedir. Termal konfor sağlanması konusunda en önemli parametre çalışma ortamının sıcaklığıdır. Çalışma ortamının sıcaklığı, mevsimin yaz veya kış olması durumuna göre, çalışanların kendilerini rahat hissedebilecekleri bir seviyede olmak zorundadır.

Yazın çalışma ortam sıcaklığı daha çok dış havanın sıcaklığına göre belirlenir. Kışın ise çalışma ortamının kullanım amacı ve şekline bağlı olarak belirlenmektedir. Neticede çalışma ortamı ısısı ne çok yüksek ne de çok düşük olmalıdır.

Yetkili laboratuvarlar tarafından kişisel maruziyet ölçümleri çerçevesinde termal konfor koşulları da ölçümlenmekte ve analiz edilmektedir. Bu ölçüm ve analiz çalışmalarında ilgili standartlara ve yasal düzenlemelerin getirdiği kriter ve sınırlamalara uyulmaktadır.