EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Soğuk Ortam Ölçümleri

Çalışma ortamlarında sıcaklık ve nem oranları, ısıl konforu belirleyen önemli faktörlerdir. Normalin üzerindeki nemli ve sıcak hava, çalışanlara sıkıntı verdiği gibi, ısının termal konfor açısından belirlenen değerlerden düşük olması da aynı şekilde çalışanların verimliliğini ve sağlığını doğrudan ilgilendirmektedir.

Yapılan çeşitli araştırma sonuçlarına göre, çalışma ortamında termal konforun sağlanması için, ortam ısısının en az 26 derece olması gerekmektedir. Aynı şekilde serinletme amaçlı klima sisteminin çalıştığı bir ortamda sıcaklık değeri ortalama 23 derece olmak zorundadır.

Amerikada yayınlanan ASHRAE standartlarına göre çalışma ortamlarında en uygun iklim koşulları, sıcaklığın 20-25 derece arasında olması ve nemin yüzde 30-60 arasında olmasıdır. Çalışanların vücut ısısına, üzerlerine giydikleri kıyafetler ve çalışma ortamında sağlanan ısıl konfor önemli faktörlerdir. Bunun yanı sıra yapılan işin gerektirdiği hareketler de ısıl konforu etkilemektedir. Çünkü oturarak yapılan işler veya ayakta çalışma durumu vücut ısısını etkilemektedir.

Aynı zamanda sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamında hava akımı için en uygun değer 150 mm/sn’dir. Bu akım akım 510 mm/sn üzerine çıktığı takdirde çalışma ortamı esintili kabul edilir. 100 mm/sn altına indiğinde ise ortam havasız demektir.

Netice olarak çalışma ortamlarında termal konfor koşulları açısından ortam ısısının çalışanları rahatsız etmeyecek düzeyde olması gerekmektedir. Belirlenen ortalama değerlerin altında bulunan soğuk çalışma ortamları, bir yandan çalışanların sağlıklarını olumsuz etkilerken, bir yandan da üretimde verimliliği düşüren önemli bir faktördür. Aynı zamanda olası iş kazalarına da meydan vermemek açısından çalışma ortamı sıcaklığının, faaliyet konusuna ve çalışanların harcadıkları güce göre uygun olması gerekmektedir.

Yetkili laboratuvarlar tarafından kişisel maruziyet ölçümleri kapsamında termal konfor koşulları da ölçümlenmekte ve soğuk ortam ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Bu ölçüm çalışmalarında ilgili standartlara ve yasal düzenlemelerin koşullarına uyulmaktadır.