EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Pseudomonas Aeruginosa Aranması

Kozmetik ürünlerde mikrobiyolojik denetimler her ülkede sıkı bir şekilde yapılmaktadır. Her ülke denetimler sırasında ulusal ve uluslararası alanda geliştirilmiş yöntemlere, kriterlere ve standartlara uymaya çalışmaktadır. Örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Kozmetik Üreticileri Birliği (CTFA) tarafından bir takım kurallar geliştirilmiş ve kozmetik ürünler için mikrobiyolojik kalite koşulları tespit edilmiştir. Bu ülkede faaliyet gösteren bütün üretici firmalar bu koşullara uymak zorundadır.

Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı tarafından Kozmetik Kanunu, Kozmetik Yönetmeliği ve Kozmetik Ürünlerin Mikrobiyolojik Kontrolüne İlişkin Kılavuz çıkarılmıştır. Bu yasal düzenlemeler büyük ölçüde yukarıda sözü edilen Amerikan kozmetik uygulamalarını esas almış ve kozmetik ürünlerde insan sağlığı için büyük risk taşıyan ve tehlike oluşturan Escherichia Coli, Pseudomonas Aeruginosa, Salmonella Typhimurium, Candida Albicans, Aspergillus Niger ve Staphylococcus Aureus bakterisinin kozmetik ürünlerde hiçbir şekilde yer almaması koşulunu getirmiştir.

Bugün Pseudomonas Aeruginosa, hastane enfeksiyonlarında en önemli bakterilerden biridir. Bu bakteri birçok antibiyotiğe doğal olarak dirençlidir ve mutasyon geçirerek tüm tedavilere karşı dirençli hale gelmiştir.

Pseudomonas Aeruginosa bakterisi genelde suda bulunmaktadır. Glikozu oksidasyon yoluyla parçalayan bir bakteri çeşidi olan Pseudomonas Aeruginosa bakterisi, su bazlı kozmetik ürünlerde de çok çabuk bulaşabilmekte ve kullanan kişilerde çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Akredite laboratuvarlar tarafından yapılan bu çalışmalarda şu standartlar dikkate alınmaktadır:

  • TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar
  • TS EN ISO 22716 Kozmetikler - İyi üretim uygulamaları (GMP) - İyi üretim uygulamaları hakkında kılavuz
  • TS EN ISO 22717 Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Pseudomonas aeruginosa aranması

Bunun yanında yetkili laboratuvarlar, kaliteli, hızlı ve güvenilir sonuçlar elde edebilmek için, güçlü bir teknolojik altyapıya ve deneyimli ve eğitimli birçalışan kadrosuna sahiptirler.