EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Deride Kuru Temizleme Solüsyonu Haslığı Tayini

Kuru temizleme öncesinde, yağ ve benzeri lekelere önce kuru temizleme solüsyonu uygulanmaktadır. Bu solüsyon deri üzerinde yerleşmiş çıkması güç lekeleri yumuşatmak ve kolayca deri yüzeyinden atmak içindir. Bu işlemden sonra normal kuru temizleme süreçlerine geçilir. Ancak kuru temizleme solüsyonları doğal olarak içinde bir takım kimyasal maddeler barındırmaktadır. Bu ise uygulama sırasında deri üzerinde istenmeyen sorunlara yol açabilir.

Bu bakımdan derinin fiziksel yapısının ve üzerindeki boyanın, kuru temizleme solüsyonlarına karşı, belli bir standart içinde direnç göstermesi gerekmektedir.

ISO 11643 standardı, kullanılmayan ve henüz kuru temizleme yapılmamış deri renginin, solvent solüsyonlarına karşı direncini belirlemeye yöneliktir. Ancak bu testler sırasında derinin renginde değişimler ve kullanılan bitişik kumaşta boyanma riski bulunmaktadır. Bunun yanında derinin kaplaması da hasar görebilir. Deride, bitişik kumaşta veya çözelti içinde emilmiş su bulunması, renk haslığı değerlendirmesinde kritik bir faktör olarak görülmemektedir.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, spesifik testler kapsamında derinin kuru temizleme solüsyonuna karşı hassasiyetini tayin etmek için testler yapılmaktadır. Bu testlerde ulusal ve uluslararası alanda yayınlanan standartlar dikkate alınmaktadır. Derinin kuru temizleme solüsyonuna karşı haslığını tespit etmek için esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 11643 Deri - Renk haslığı deneyleri - Küçük numunelerin kuru temizleme çözeltilerine karşı renk haslığının tayini

Bu standart, henüz bir kuru temizleme işlemine tabi tutulmamış ve apre işlemi yapıldıktan sonra kullanılmamış derinin renginin ve apre işleminin kuru temizleme çözeltilerine karşı mukavemetinin tespit edilmesi için uygulanan bir yöntemi kapsamaktadır. Bu standart, deri ile birlikte kullanılan malzemeleri veya tamamen deriden yapılmış giyecekleri kapsamamaktadır. Bu standart, esasen kuru temizleme işletmesinin temizleme işleminde uygulaması için kılavuz niteğilinde tasarlanmıştır.