EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Deride Su Damlatma Haslığı Tayini

Tekstil sektöründe bütün tekstil ürünlerinde ve deri ürünlerde su damlasına karşı renk haslığı testleri yaptırılmaktadır. Bu testler laboratuvarlarda yapılırken, test edilecek deri ürünün üzerine oda sıcaklığında, saf su damlatılmakta, daha sonra bu su bir cam çubuk ile emdirilmektedir. İki dakika kadar beklendikten ve su damlası kuruduktan sonra deri üzerinde renk değişimi, gri skala ile değerlendirilmektedir. Eğer deri üzerinde daha önce su geçirmezlik işlemi yapılmışsa, derinin iç yüzeyine de su damlatılmakta ve gözlemlenmektedir.

Gri skala, tekstil ürünlerinin renk hassasiyetini belirlemede ve test sonuçlarının değerlendirilmesinde kullanılan, standart derecelere sahip bir skaladır. Üzerinde derece derece koyulaşan ve birden beşe kadar numaralanmış gri renkler bulunmaktadır. Bir değeri en düşük haslığı, beş değeri en yüksek haslığı göstermektedir.

Test sonucundna beklenen, deri üzerine düşecek su damlalarına karşı deri üründe renk değişimi olmamasıdır. Değerlendirmenin doğru olduğundan emin olmak açısından, test örneği gri skalada ikinci bir kişi tarafından bir kere daha değerlendirilmektedir.

Yetkili laboratuvarlar, spesifik testler çerçevesinde deri ürünlerin su damlatma haslığını tayin etmek için de test ve analizler yapmaktadır. Bu çalışmalarda yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır. Deri ürünlerin su damlatma haslığını tayin etmek için dikkate alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 15700 Deri - Renk haslığı deneyleri - Su ile lekelenmeye karşı renk haslığı

Bu standart, çeşitli derilerin üzerinde, damlayan suyun meydana getirdiği lekelenme etkisini tespit etmek amacı ile uygulanan bir yöntemi kapsamaktadır.

  • ISO 15700 (IULTCS/IUF 420) Deri - Renk haslığı testleri - Su lekelenmesine karşı renk haslığı
  • ISO 105-E07 Tekstil - Renk haslığı testleri - Bölüm E07: Renk haslığı lekelenme: Su