EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Deride Su Haslığı Tayini

Derinin su geçirmezliği, derinin su alma ve su geçirme özelliklerinin değişik oranlarda düşürülmesidir. Bu oran, derinin su alma özelliğinin belirli bir ölçüde düşürülmesinden, derinin ıslanma özelliğini kaybetmesine kadar farklılık göstermektedir. Deriye su geçirmezlik özelliği verilen işlemlerde, yardımcı maddeler kullanılarak derinin bütün alanında, devamlı ve yeterli su geçirmezlik etkinliği sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak deriye su geçirmezlik özelliği kazandırılırken, derinin hava ve su buharı geçirgenliği korunmuş olmalıdır.

Suyun deriye karşı etkisi üç şekildedir. Birincisi deri yüzeyinin su tutmasıdır. İkincisi suyun derinin lif yapısına işlemesidir. Üçüncüsü ise su girişi ile birlikte derinin ıslanmasıdır. Bu üç özellik de derinin yüzey gerilimi ile ilgilidir. Yüzey gerilimini düşüren yardımcı maddeler ıslanmayı kolaylaştırır. Yüksek oranda derinin su geçirmemesi isteniyorsa, sıkı yapılı ham deri kullanmak gerekmektedir.

Deri işleme aşamalarında kullanılan emülgatörler su geçirgenliğinde oldukça etkilidir. Noniyonik emülgatörlerin ıslatma etkisi önemli oranda düşüktür. Deri kurutulmadan önce deride bulunan tuzların yıkanarak uzaklaştırılması da ıslanmayı düşürmektedir.

Su geçirmezlik işlemlerinde kullanılan maddeler, deri yüzeyini yağlayan, deriye yumuşaklık veren ve derinin su almasını önemli derecede önleyen maddelerdir. Aslında normal koşullarda yapısı itibariyle derilerde suyu emme özelliği bulunmaktadır. Derinin dayanması ve formunu koruması için, suyu emme özelliğinin sınırlandırılması gerekmektedir.

Yerli ve yabancı akreditasyon kuruluşlarından akredite olan laboratuvarlar tarafından, spesifik testler kapsamında derinin suya karşı hassasiyetini tayin etmek için testler yapılmaktadır. Bu testlerde ulusal ve uluslararası alanda yayınlanan standartlar dikkate alınmaktadır. Deride su haslığını tayin etmek için esas alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN ISO 11642 Deri - Renk haslığı deneyleri - Suya karşı renk haslığı

Bu standart, her türlü derinin işlenmesi sırasındaki aşamalarda, derinin suya karşı renk haslığını tayin etmek için uygulanan bir yöntemi kapsamaktadır.