EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Koruyucu Eldivenler Genel Özellikler Ve Deney Metodu

Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenlerin üzerinde koruma sınıfını gösteren şu değerler bulunmaktadır:

  • A: Aşınmaya karşı eldivenin direncidir. Eldivende aşınma için gerekli olan döngülerin sayısına dayanmaktadır
  • K: Kesilmeye karşı eldivenin direncidir. Eldivenin sabit bir oranda kesilmesi için gerekli olan döngülerin sayısına dayanmaktadır
  • Y: Yırtılmaya karşı eldivenin direncidir. Eldivenin yırtılması için gerekli olan güç seviyesini belirtmektedir
  • D: Delinmeye karşı eldivenin direncidir. Eldiveni delmek için gerekli olan güç seviyesini belirtmektedir

Bu dirençlerin aldığı değerler, eldivenin koruyuculuk gücünü belirlemektedir.

TS EN 388 standardı, aşınma, bıçakla kesilme, delinme veya yırtılma gibi mekanik risklere karşı koruyucu eldivenlere ilişkin özellikleri, test yöntemlerini, işaretleme ve tedarikçi firmaların sağlayacağı bilgileri kapsamaktadır.

Yapılan işin özelliklerine bağlı olarak koruyucu eldivenlerin özellikleri de farklılaşmaktadır. Genel olarak ifade etmek gerekirse, koruyucu eldivenlerde bulunması gereken özellikler arasında şunlar olmalıdır: tutuşmaya karşı direnç, temas ısısı direnci, konvektif ısı direnci, radyant ısı direnci, erimiş metalden gelen küçük sıçramalara karşı direnç, erimiş metalden gelen büyük sıçramalara karşı direnç, kimyasallara ve mikroorganizmalara karşı koruma, iyonlaştırıcı radyasyon ve radyoaktif kirlenmeye karşı koruma, soğuğa karşı koruma.

Koruyucu eldivenler için ayrıca çeşitli kimyasallara ve çevre faktörlerine göre testler de yapılmaktadır. Örneğin, asit dayanıklılık, çok düşük sıcaklıklara dayanıklılık, petrol dayanıklılığı ve ozon dayanıklılığı gibi.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, spesifik testler kapsamında gerçekleştirilen tekstil testlerinden biri koruyucu eldiven testleridir. Bu testlerde laboratuvarlar tarafından yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uyulmaktadır. Koruyucu eldiven testlerinde dikkate alınan standartlar şunlardır:

  • TS EN 420+A1 Koruyucu eldivenler - Genel özellikler ve deney yöntemleri
  • TS EN 388 Koruyucu eldivenler - Mekanik risklere karşı