EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Koruyucu Giyecekler - Yağmura Karşı Koruma

Çalışanların önemli bir kısmı kısmen veya tamamen açık havada çalıştıkları için, kötü havaya karşı uygun koruma sağlamak, koruyucu iş elbiselerinin temel işlevlerinden biridir. Gerek Avrupa Birliği direktifleri ve gerekse bu dirketiflere dayanılarak çıkarılan yasal düzenlemeler işverenleri bu konuda yükümlü tutmaktadır.

Bir Avrupa standardı olan EN 343 standardı, yağmura karşı koruma sağlayacak ürünler veya malzemeler için standartları belirleyen bir teknik normdur. Üretici firmalar eğer bu standarda uygun üretim yapıyorlarsa, ürünlere ve malzemelere CE işaretini koymak ve bunları Avrupa Birliği piyasalarında satmak daha kolaydır. Tüketiciler söz konusu standarda uygun gereklilikleri dikkate alarak ürünleri ve malzemeleri objektif bir şekilde karşılaştırabilir. Bu standart CE işaretine ilave olarak, ürün ve malzemelerin karakteristikleri ve performans sınıfları hakkında da bilgi sağlamaktadır.

Çalışan sağlığı ve güvenliği önemli bir konudur. Bir çalışan yağmur veya kötü hava koşullarında çalışmak zorundaysa uygun bir koruyucu giysi kullanmak zorundadır. Yağmur geçirmez giysilerin gereklilikleri ilgili yasal düzenlemelerde yer almaktadır. Suya dayanıklılık ve su buharı geçirgenliği, yağmur geçirmez giysiler için temel gerekliliklerdir. Su geçirmezlik, koruyucu giysi malzemelerinin örneğin, yağmur, sis veya kar ile birlikte dışarıdan gelen su ile ilgilidir. Su buharı geçirgenliği ise genelde giysinin nefes alabilirliği ile ilgilidir. Koruyucu giysilerin, su buharı veya ter gibi faktörlerin içten dışa kaçmasına izin veren fiziksel kapasitesini ifade eder.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, spesifik testler kapsamında yağmura karşı koruma sağlayan koruyucu giyeceklerin özellikleri de test edilmektedir. Bu testlerde esas alınan standart şudur:

  • TS EN 343+A1 Koruyucu giyecekler - Yağmura karşı koruma

Bu standart, yağmur ve kar gibi yağış, sis ve zeminden kaynaklanan neme karşı koruma sağlayan giyeceklerin üretilmesinde kullanılan malzemeleri ve birleştirme yerlerine uygulanan kuralları ve test yöntemlerini kapsamaktadır.