EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Mekanik Risklere Karşı Koruyucu Eldiven Testi

Fabrikalarda, işletmelerde veya işin özelliklerine bağlı olarak açık alanlarda koruyucu donanımlar kullanmak yasal düzenlemelerin getirdiği bir zorunluluktur. Bu konuda işverenlerin yükümlülükleri bulunmaktadır. Koruma donanımları içinde en fazla kullanılan ve koruma sınıfı seçiminde en fazla hata yapılan mekanik risklere karşı koruyucu donanım, eldivenlerdir. Yasal düzenlemeler açısından eldiven seçiminde doğru koruma sınıfının seçilmiş olması ve eldivenlerin doğru şekilde kullanılması önemlidir. Yani korunmak istenen risklere uygun bir eldivenin seçilmiş olması gerekmektedir.

Dikilmiş veya örülmüş eldivenlerde dikiş yerlerinden veya örgü dokusundan kaynaklanan bir problem olmamalıdır. Yapılan işin seçilecek eldivenin yapısına olan etkisi dikkate alınmalıdır. Eldivenin üretildiği malzemenin, yapılan işte kullanılan malzeme ile karışması ve tepkimeye girip girmeyeceği dikkate alınmalıdır.

Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenlerin, temel sağlık ve güvenlik gereklerini yerine getirmesi ve yasal düzenlemelere uygun olması gerekmektedir. Bu konu TS EN 388 standardında yer almaktadır. Ancak bu standart esaslarından yola çıkarak çeşitli risklere karşı koruma sınıfını belirlenebilir ve doğru eldiven seçilebilir.

İşyerlerinde alınacak her türlü toplu korunma tedbirleri ve mühendislik tedbirlerine rağmen olası bir iş kazasında zarar görmeye veya bir meslek hastalığına karşı kullanılacak son aşama koruyucu eldivenlerdir.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, spesifik testler kapsamında gerçekleştirilen tekstil testlerinden biri mekanik risklere karşı koruyucu eldiven testidir. Bu testlerde laboratuvarlar tarafından yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlara uyulmaktadır. Mekanik risklere karşı koruyucu eldiven testlerinde dikkate alınan standart şudur:

  • TS EN 388 Koruyucu eldivenler - Mekanik risklere karşı

Bu standart, aşınma, bıçakla kesilme, delinme veya yırtılma gibi mekanik risklere karşı koruyucu eldivenlere ilişkin özellikleri, test yöntemlerini, işaretleme ve tedarikçi firmaların sağlayacağı bilgileri kapsamaktadır.