EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Profesyonel Kullanım Için Yüksek Görülebilirlik Uyarısı Olan Giyecekler

Yüksek görünürlük özelliğine sahip giyeceklerin güneş ışığı altında gösterebildiği renk haslığı özellikleri üretici firmaların ürün kalitesi ve güvenilirliği açısından son derece önemlidir. Bu tür giyecekler, bazı özel meslekleri yapan kişiler ve sporcular tarafından kullanılmaktadır ve kullanım amacı kişiyi olası tehlikelerden uzak tutumak ve can güvenliğini sağlamaktır.

Yüksek görünüşlü giyecekler, kişisel koruyucu kıyafetler grubuna girmektedir ve yüksek oranda ışığı yansıtıcı özelliklere sahiptir. Bu giyecekler herhangi bir arka plandan kolaylıkla fark edilebilmektedir. Acil servisler tarafından giyilen sarı yelekler bunun en güzel örneğidir. Bisikletçiler ve avcılar da yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecekleri kullanmayı tercih etmektedir.

Yüksek görünürlük özellikli giysiler, demiryolu ve karayolu çalışanları, havaalanı çalışanları veya işçiler gibi hareketli araçların yakınında veya karanlık alanlarda çalışmak zorunda kalan bütün çalışanlar için uygundur.

Deneysel yüksek görünür kıyafetler ilk olarak 1964 yılında İngiliz demiryolu işçiler tarafından kullanılan turuncu ceketlerdir.

Yetkili laboratuvarlar tarafından, spesifik testler kapsamında profesyonel kullanım için yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyeceklerin özellikleri de test edilmektedir. Bu testlerde esas alınan standartlar şudur:

  • TS EN ISO 20471 Yüksek görülebilirlik uyarısı olan giyecek - Deney metotları ve özellikler

Bu standart, kullanan kişinin varlığını görsel olarak uyarma ve işaret etme özelliği olan, gün ışığında ve karanlıkta araç farlarının aydınlatması altında tehlikeli durumlarda kullanan kişinin fark edilmesini sağlamak amacıyla tasarlanan koruyucu giyeceklerin özelliklerini kapsamaktadır.

  • TS EN 1150 Koruyucu Giyecekler – Profesyonel Olmayan Kullanım İçin Görülebilme Özelliğine Sahip Giyecekler - Deney Metotları ve Özellikler

 

Bu standart, gençler ve yetişkinler tarafından kullanılan ve profesyonel olmayan kullanım için tasarımlanmış olan, yüksek görülebilme özelliğine sahip giyeceklerin optik performans özelliklerini kapsamaktadır.