EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Müşteri Memnuniyeti

Günümüzde müşterilerine herhangi bir ürün veya bir hizmeti sunan kurum ve kuruluşlar için müşteri memnuniyeti, hizmet sunduğu pazarda ki payını arttırmak, sektörde diğer firmalar arsında söz sahibi olmak ve bu firmalar ile rekabet gücü kazanmak, rakiplerin daima bir adım önünde bulunmak bakımından çok önemli bir stratejidir. Müşterilerin bir firmadan neden uzaklaştıkları konusunda yapılan çalışmalarda en fazla neden, çalışanların davranışı ve düşük hizmet kalitesi olarak ortaya çıkmaktadır.

Klasik bir tabir ile kalite yönetim sistemlerinde temel olan husus müşteri beklentilerini karşılamak, hatta ve hatta müşterilerin sahip olduğu beklentilerin de ötesine geçebilmektir. Ancak müşteri beklentilerinin sınırı yoktur. Anlayış, iletişim, ulaşabilirlik, birebir etkileşim, güven, tutarlılık, çabukluk, bilgili personel, kalite, uygun fiyat, müşteri merkezli yönetim ve daha bir çok konu bu beklentilerin ana maddelerini oluşturur. Müşterilerin bu istek ve ihtiyaçlarının tam ve doğru bir biçimde tespit edilmesinde oldukça karmaşık davranış yöntemleri ile karşılaşılmaktadır. Diğer tüm hizmet veren firmalarda olduğu gibi laboratuvar hizmeti veren firmalar için de en önemli konu da bu hususları aşabilmektir. Laboratuvarların kaliteli hizmet vererek sektörde söz sahibi olabilmeleri için sektörün tüm unsurlarını titizlikler kullanmalıdır. Aksi takdirde diğer firmalar ile rekabet edebilmeleri ve ayakta kalabilmeleri söz konusu değildir.

Diğer tüm hizmet sektöründe olduğu gibi laboratuvar hizmetlerinde de müşteriler kaliteli hizmet almayı ve aldıkları hizmetlerden hoşnut kalmayı beklemektedir. Eğitimli, deneyimli ve uzman çalışanların olmasını beklemektedir. Test, ölçüm, analiz veya kalibrasyon hizmetlerinin en son teknolojiye uygun araç ve gereçlerle yapılması müşteriler tarafından beklenmektedir. Analiz ve test sonuçlarının anlaşılır, net, yeterince açık, doğru olması ve hızlı bir şekilde raporlanması istenmektedir. Tüm bu konular müşteri memnuniyetinin temelini oluşturan unsurlardır.

Müşterileri mevcut müşteri, yeni müşteri, potansiyel müşteri, eski müşteri ve hedef müşteri olarak sınıflandırmak mümkündür. Firmamız Turc Laboratuvar, bu sektörde de mevcut müşterileri elde tutmanın çok daha fazla getiri sağladığının farkındadır. Bir yandan da yeni müşteriler elde etmek konusunda çaba göstermektedir.

Turc Laboratuvar müşteri memnuniyeti hususunda gerekli titizliği göstermekte ve bu doğrultuda hizmetlerine devam etmektedir.