EnglishArabicBulgarianChinese (Traditional)FrenchGermanRussianTurkishPersianGeorgian
Turc Laboratuvar

Risk Yönetimi

Laboratuvar hizmetlerinde kalite söz konusu olduğunda ilk akla gelen üç husus şu şekildedir; doğru ve güvenilir sonuç vermek, zamanında sonuç vermek ve beklentilere uygun sonuç vermek. Kısa bir şekilde özetlemek gerekirse, laboratuvar hizmetlerinde kalite, kalite standartlarına uygun şekilde doğru, güvenilir ve zamanında sonuç vermektir.

Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon Kuruluşu (ILAC, International Laboratory Accreditation Cooperation), laboratuvar analizlerinin standartlaşması yönünde bir kılavuz hazırlamıştır. Bu kılavuz daha sonra Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO, The International Organization for Standardization) tarafından ISO 17025 standardına dönüşmüştür.

Bu arada Klinik Laboratuvar Standartları Enstitüsü (CLSI, Clinical Laboratory Standarts Institiute) tarafından da bazı standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlar da yine ISO tarafından ISO 15189 standardına dönüşmüştür.

Şu an laboratuvarlarda kalite ve akreditasyon standartları şu şekilde sıralanabilir;

Standartlara uygunluk bakımından: TS EN ISO 9000 Kalite yönetim sistemleri - Temel esaslar, terimler ve tarifler
Yetkinlik bakımından: TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar, TS EN ISO 15189 Tıbbi laboratuvarlar - Kalite ve yeterlilik için özel şartlar

Kalite yönetim çalışmalarından hedeflenen, laboratuvarların doğru, güvenilir ve zamanında doğru ve kaliteli sonuç ve rapor vermelerini güvence altına almaktır. Bu şekilde bir laboratuvar hizmeti alan kişi ve kuruluşların zarar görme riskini düşürmek ve çevrenin korunmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Laboratuvarlarda analiz öncesinde örneklerin alınması, saklanması ve taşınması işlemlerinde, analiz sırasında ve analiz sonrasında raporlama ve kayıtların saklanmasında yapılacak hatalar onarılmaz sonuçlara neden olabilir. Kalite yönetim sistemlerinin oluşmasının amacı söz konusu bu olabilecek hataları minimize etmektir.

Turc Laboratuvar, uluslararası kalite standartlarını çalışmalarında uygulayan, branşlarında uzman akademik personele sahip, gelişen ve değişen teknolojiyi takip eden, toplum ve çevre güvenliğini önemseyen, müşteri memnuniyetini ve laboratuvar saygınlığını en üst seviyede tutan bir laboratuvar olarak müşterilerine hizmet sunmaktadır.